Nedovoľte Viste znásilňovať váš disk!

Počas éry Visty sa z operačného systému stala jedna veľká čierna skrinka/diera a človek stratil prehľad, čo ako funguje a kde mu miznú cenné systémové prostriedky. Pokojne si pracuje a zrazu mu z 4+ GB ostane na disku 80 MB. Zapína skryté súbory, kontroluje hiberfile a pagefile, tie zostali nezmenené (aj keď 6 GB, ktoré zaberajú, tiež nie je málo). Nastáva čas do ruky uchopiť rukoväť Internetu a pohľadať zopár tipov:

Vyskúšané a fungujúce. Všetko však treba rozbiť z rozvahou a dobre si prečítať uvedený návody. Rozhodne neodporúčam mazať obsah adresára FileRepository. Viacerí používatelia hlásili problémy s removable divajsami po takom zásahu. Skvelý tip je napríklad odstránenie rollbacku pre Service Pack 1. Získal som tým vyše 1 GB. Disk Cleanup Utility zabezpečilo ďalšie takmer 2 GB. Keď si človek pozrie ten zoznam, tak sa nestíha čudovať, ako drzo si nejaký blbý operačný systém šafári s diskovým priestorom. Darmo sú nám disky so stovkami GB, keď len operačný systém zoberie niekoľko desiatok. Naštastie naň existuje bič, len ho treba vedieť použiť. Po úspešnej operácii voľné miesto narástlo na 7,5 GB. A na to nebolo potrebné vymazať nič z používateľských dát.

Pikoška na záver. Po vybratí položiek na odstránenie mi začala Disk Cleanup utilita hlásiť, že mi namiesto uvoľnenia dokonca disk zaplní :) A zásobníky nám veselo pretekajú.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *